Aleksander Rybczyński – Nowoczesna Targowica

Screenshot 2016-01-01 12.58.06

W sierpniu 1968 roku, jako chłopiec spędzałem wakacje w Czechosłowacji. Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego razem z czeską rodziną, ze zgrozą słuchaliśmy, jak rozgłośnia czeskiego radia podawała dramatyczne informacje z wydarzeń w Czechosłowacji i na ulicach Pragi. Kiedy sowieckie czołgi i szyjący seriami z kałasznikowów sołdaci zaczęli szturmować budynek “Československého rozhlasu” nadano hymn czeski i słowacki, jako znak odwagi, dumy, nadziei i rozpaczy w obliczu śmiertelnego zagrożenia i nieuchronnego zdławienia wolnego głosu Czechów i Słowaków.

Do tego wydarzenia, pewnie zupełnie nieświadomie, nawiązuje zarząd Polskiego Radia, nadając co godzinę mazurka Dąbrowskiego, na przemian z “Odą do radości”. Wszystko to w proteście przeciwko nowej ustawie medialnej, zatwierdzonej tuż przed Nowym Rokiem w polskim Sejmie. Nie mogłem uwierzyć, że w tak cyniczny i histeryczny sposób można eskalować amok, w jaki wprawili się poplecznicy postkomunistycznej koalicji rządowej pod pretekstem obrony demokracji. Wsłuchanie się w falę “Jedynki” potwierdziło niestety ten nieprzyzwoity i groźny absurd. Podkręcanie nastrojów zagrożenia i podsycanie nienawiści może mieć przecież katastrofalne skutki, i pewnie taki cel przyświeca strojącym się w piórka patriotów beneficjentom rozłożonego w wolnych wyborach na łopatki układu okrągłego stołu.

Organizatorzy podobnych protestów nie cofają się przed niczym. W Sylwestra grupa osób demonstracyjnie okazywała bojkot orędzia noworocznego Prezydenta Andrzej Dudy, fotografując się pod pomnikiem zamordowanego Prezydenta Narutowicza. Symbolika tego protestu jest nie tylko żałosna, ale i przerażająca. Nadzieja w tym, że Polacy, którzy mieli już dosyć afer, kłamstw i rozboju rządów Platformy Obywatelskiej, nie dadzą się nabrać na histeryczne gesty i pokrzykiwania Nowoczesnej Targowicy.

Aleksander Rybczyński

 

2 Comments

  1. Brawo Alku,
    po raz kolejny widać, że z oddali widać lepiej łajdactwa sługusów banków i korporacji. Na szczęście coraz mniej ludzi daje się nabierać na te puste, choć groźne, gesty oszalałych z nienawiści do prostego człowieka, zgranych do cna politykierów.
    Pozdrawiam Cie serdecznie
    Krzysiek

  2. Cenny tekst Panie Aleksandrze. Oby trafil do ludzi kultury, ktorzy mnie osobiscie najbardziej zawiedli. Ale coz sie dziwic. Pewna wybitna aktorka, doprawdy wybitna, podpisala z pewnym urzedem zarzadzanym przez ludzi PO, umowe o dofinansowaniu jej teatru przez kolejne 50 lat. Znany i lubiany aktor reklamuju jeden zachodnich bankow juz bodajze od dziesieciu lat. Bank ten wywozi z Polski ogromne pieniadze, teraz grozi mu solidne opodatkowanie, a tym samy nasz aktor moze stracic wielkie pieniadze. Ilu tworcow przekupionych zostalo wysokimi emeryturami przez “grafa” Komorowskiego? Kto to wie?
    To tylko kilka przykladow.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*