Aleksander Rybczyński – Nowoczesna Targowica

Screenshot 2016-01-01 12.58.06

W sierpniu 1968 roku, jako chłopiec spędzałem wakacje w Czechosłowacji. Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego razem z czeską rodziną, ze zgrozą słuchaliśmy, jak rozgłośnia czeskiego radia podawała dramatyczne informacje z wydarzeń w Czechosłowacji i na ulicach Pragi. Kiedy sowieckie czołgi i szyjący seriami z kałasznikowów sołdaci zaczęli szturmować budynek “Československého rozhlasu” nadano hymn czeski i słowacki, jako znak odwagi, dumy, nadziei i rozpaczy w obliczu śmiertelnego zagrożenia i nieuchronnego zdławienia wolnego głosu Czechów i Słowaków.

Do tego wydarzenia, pewnie zupełnie nieświadomie, nawiązuje zarząd Polskiego Radia, nadając co godzinę mazurka Dąbrowskiego, na przemian z “Odą do radości”. Wszystko to w proteście przeciwko nowej ustawie medialnej, zatwierdzonej tuż przed Nowym Rokiem w polskim Sejmie. Nie mogłem uwierzyć, że w tak cyniczny i histeryczny sposób można eskalować amok, w jaki wprawili się poplecznicy postkomunistycznej koalicji rządowej pod pretekstem obrony demokracji. Wsłuchanie się w falę “Jedynki” potwierdziło niestety ten nieprzyzwoity i groźny absurd. Podkręcanie nastrojów zagrożenia i podsycanie nienawiści może mieć przecież katastrofalne skutki, i pewnie taki cel przyświeca strojącym się w piórka patriotów beneficjentom rozłożonego w wolnych wyborach na łopatki układu okrągłego stołu.

Organizatorzy podobnych protestów nie cofają się przed niczym. W Sylwestra grupa osób demonstracyjnie okazywała bojkot orędzia noworocznego Prezydenta Andrzej Dudy, fotografując się pod pomnikiem zamordowanego Prezydenta Narutowicza. Symbolika tego protestu jest nie tylko żałosna, ale i przerażająca. Nadzieja w tym, że Polacy, którzy mieli już dosyć afer, kłamstw i rozboju rządów Platformy Obywatelskiej, nie dadzą się nabrać na histeryczne gesty i pokrzykiwania Nowoczesnej Targowicy.

Aleksander Rybczyński

 

Zachęcamy do subskrypcji biuletynu POLSKA CANADA

Subscribe
Notify of
2 Komentarze
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof wojdyło
4 years ago

Brawo Alku,
po raz kolejny widać, że z oddali widać lepiej łajdactwa sługusów banków i korporacji. Na szczęście coraz mniej ludzi daje się nabierać na te puste, choć groźne, gesty oszalałych z nienawiści do prostego człowieka, zgranych do cna politykierów.
Pozdrawiam Cie serdecznie
Krzysiek

Marek Popowicz-Watra
4 years ago

Cenny tekst Panie Aleksandrze. Oby trafil do ludzi kultury, ktorzy mnie osobiscie najbardziej zawiedli. Ale coz sie dziwic. Pewna wybitna aktorka, doprawdy wybitna, podpisala z pewnym urzedem zarzadzanym przez ludzi PO, umowe o dofinansowaniu jej teatru przez kolejne 50 lat. Znany i lubiany aktor reklamuju jeden zachodnich bankow juz bodajze od dziesieciu lat. Bank ten wywozi z Polski ogromne pieniadze, teraz grozi mu solidne opodatkowanie, a tym samy nasz aktor moze stracic wielkie pieniadze. Ilu tworcow przekupionych zostalo wysokimi emeryturami przez “grafa” Komorowskiego? Kto to wie?
To tylko kilka przykladow.