Zobacz

Mira Kuś – PLASTRY NIENAWIŚCI

  Zanim zapłoną nasze biblioteki     

uliczkaSzwedzka uliczka z białymi (!) owieczkami

Kilka dni temu prasa doniosła, że śniada szwedzka blogerka* wytropiła kolejny przejaw dyskryminowania osób o „ciemniejszej karnacji” przez ludzi rasy białej, a mianowicie sprzedaż wyłącznie białych plastrów opatrunkowych w aptekach!

Nie ma się co dziwić, bo przecież powszechnie wiadomo, że biali Szwedzi są od co najmniej 20 lat znani z „mowy i gestów nienawiści”,  jak chociażby: z uporczywego trwania przy szykowaniu świątecznych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, które to dekoracje, a zwłaszcza kolorowe żarówki, co jest wszystkim wiadome, są pełne druzgocącej pogardy wobec gości przybyłych do Skandynawii; z zoologicznie zaciekłego hołubienia zbira spod ciemnej gwiazdy (Betlejemskiej), jakim jest św. Mikołaj; z pozwalania na opady rasistowskiego, białego śniegu i to w sposób boleśnie dyskryminujący osoby z cieplejszych klimatów, bo przez kilka długich miesięcy;  z nienawistnego i pełnego pogardy obnoszenia się ze swoją białą karnacją (a wiadomo, że twarze i nogi można zasłonić); z picia mleka w kolorze białym; a jakby tego było mało, to jeszcze z rozróżniania kawy na białą i czarną !; no, a teraz doszły „plastry nienawiści”.

Gdyby Skandynawowie nie byli pełnymi pogardy, zoologicznymi nienawistnikami, już od dawna w szwedzkich aptekach byłyby dostępne czarne plastry i czarna wata oraz gaza, a może nawet wata żółta i czerwona. Ale, z drugiej strony, skoro strach jest zamówić w kawiarni zarówno kawę białą (bo wywyższanie się), jak i czarną (bo wskazywanie paluchem na kolor kawy), to czy wprowadzenie do aptek czarnych plastrów nie byłoby takim samym pogardliwym wytykaniem komuś koloru skóry i dzieleniem społeczeństwa wg rasy?

Tak czy owak Szwedzi to –wiadomo— białe, rasistowskie bałwany, ale żeby np. czarny król popu przez 3/4 swojego życia wybielał się do upadłego? Czyżby wyznawał zasadę, że białe jest lepsze ?!

. ….

*) Szwedzka blogerka Paula Dahlberg, z pochodzenia Kolumbijka, która została adoptowana przez szwedzką parę, stwierdziła w wywiadzie, że jasne plastry są jednym z przejawów dyskryminacji wobec osób o ciemniejszej karnacji. Innowacyjne plastry wprowadzi do sprzedaży sieć szwedzkich aptek.
http://mirakus.pl/szalony-moher-sie-dziwi-12-kto-tutaj-jest-rasista/

.

O Autorce:

mira_kus

MIRA KUŚ, ur. w Gorlicach, w rodzinie nauczycielskiej –  poetka, eseistka. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ukończyła fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała m.in. w paryskiej “Kulturze”, “Twórczości”,  “Odrze”, “Znaku”, “Więzi”, “NaGłosie” (mówionym i późniejszym, wydawanym na papierze), “Dekadzie Literackiej”, “Arcanach”, “Zeszytach Literackich”. Od 2010 roku publikuje głównie w Internecie. Przekłady jej wierszy ukazują się w prasie zagranicznej, głównie w Niemczech i USA, a także w Hiszpanii, Rosji, Macedonii, Chorwacji,Słowenii, Bułgarii, na Węgrzech i na Ukrainie oraz zostały zamieszczone w paru europejskich (Rosja, Węgry, Niemcy) i amerykańskich (USA) wyborach poetów polskich oraz poetów Europy Środkowej i Wschodniej (USA).

Jest laureatką konkursów literackich, zdobyła m.in. I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim “O Jaszczurowy Laur” (Kraków, 1976), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym Trzeciego Programu Polskiego Radia (ogłoszonym przez programy “Powtórka z rozrywki” i “60 minut na godzinę”), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie im. Czesława Janczarskiego (twórczość dla dzieci). W 2012r. otrzymała nagrodę Dzielnicy XI miasta Kraków w kategorii: Twórca.

Była redaktorką czasopisma dla dzieci “Główkolandia”, jest autorką wielu nagradzanych bajek i wierszy dla dzieci, drukowanych m.in. w “Misiu”, “Świerszczyku”, “Skarbie malucha”, “Króliczku”. Piosenki do jej tekstów śpiewają m.in. Skaldowie. Zajmuje się również krytyką literacką, a także pisuje w prasie, najczęściej na tematy związane z nauką. Jest autorką wielkiego cyklu wywiadów z polskimi uczonymi, drukowanych w “Dzienniku Polskim” oraz w czasopiśmie psychologicznym „Charaktery”. Należała do pierwszej, podziemnej „Solidarności”, nie należała i nie należy do żadnej partii politycznej. W  latach 80. podpisała jako członkini Koła Młodych przy ZLP znany list protestacyjny pisarzy polskich do władz w obronie wolności słowa. Jest wnuczką Franciszka Kusia.

.

Podaj dalej!
Share on Pinterest
Share with your friends
Submit

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

Biuletyn – bezpłatna prenumerata

Książki i podręczniki

4 Comments on Mira Kuś – PLASTRY NIENAWIŚCI

 1. Kazik // 03/10/2017 at 17:26 //

  Jackson wybielał się ponieważ miał silne poparzenia skóry głowy, to nie ma nic do twierdzenia, że białe lub czarne jest lepsze.

  • Powyższy felieton jest pisany w formie żartobliwej, a w tej konwencji używa się i przerysowań, i lekkiej (lub cięższej) ironii itp.
   Jednak, jeśli chodzi o ścisłość, poparzenie głowy przez M.J. podczas pożaru nie spowodowało obsesji wybielania skóry (wybielanie to zupełnie “inna para kaloszy”). Lekarze wycięli mu po prostu poparzone fragmenty skóry na głowie i tyle. Poparzenia są bolesne i Jackson zaczął brać leki przeciwbólowe, co przeszło w nałóg, a piosenkarz miał pretekst do tłumaczenia się z lekomanii. To nie miało nic wspólnego z wybielaniem.

 2. Alicja Wiktor // 27/10/2017 at 20:59 //

  Paula Dahlberg zapomniała o podpaskach……szwedzka tragikomedia.

  • Ano :). Szwecja to obecnie biedny kraj- pogrążając się w politycznej poprawności zatraca zdrowy rozsądek i wykazuje silny popęd autodestrukcyjny,właściwie już nie istnieje…

Comments are closed.