Zobacz

Dariusz Muszer – Osika i jałowiec

Screenshot 2016-07-15 13.04.46

.

Kiedy Pan wędrował jeszcze po ziemskim padole, przechodził pewnego razu obok osiki. Długo już był w drodze i chciał nieco odpocząć, tak więc przysiadł w cieniu drzewa.

Jednakże osika życzyła sobie, aby Pan podziwiał jej listowie, jako że każdy liść miała okrągły jak talerz i błyszczący niczym srebro. I zaczęła szeleścić liśćmi, tak że Pan nie zaznał ani spokoju, ani wytchnienia. Tak samo zmęczony jak przybył, musiał powędrować dalej. I wtedy rzekł:

– Ponieważ nie dałaś mi chwili spokoju, za karę twoje listowie będzie drżało, póki świat będzie istniał. I kiedy nawet wszystkie inne drzewa będą odpoczywały, ty budzić się będziesz przy najmniejszym podmuchu wiatru.

I poszedł dalej, i usiadł pod pokaźnym jałowcem. Ten nawet nie drgnął, tylko trzymał straż nad tym, który odpoczywał pod jego gałęziami. Kiedy Pan wypoczął, podniósł się i rzekł:

– Ty, jałowcu, nie będziesz drżał przed żadnym wiatrem, żadna burza cię nie złamie. Chociaż jesteś mniejszy od innych drzew, ludzie będą cię poważać. Twój dym będzie ich chronił przed złymi duchami, a ty sam bądź lekarstwem dla ludzi i bydła.

.

Dariusz Muszer

..

Bajka pochodzi z cyklu:

Trzy koziołki Bruse

Bajki, klechdy, podania i anegdoty z Norwegii
opowiedziane przez
Dariusza Muszera

Copyright © Dariusz Muszer

.

O autorze:

Dariusz_Muszer_BildNr5526_Fotocredits_Emanuela_Danielewicz_14x14cm

Dariusz Muszer (ur. 1959) – prozaik, poeta i tłumacz. Ukończył studia prawnicze, pracował w różnych zawodach, m. in. jako ślusarz, klezmer, instruktor teatralny, dziennikarz, oświetleniowiec i taksówkarz. Mieszka w Hanowerze. Pisze po polsku i niemiecku.

Opublikował m.in. tomy wierszy: Die Geliebten aus R, und andere Gedichte (1990), Księga zielonej kamizelki (1996), Jestem chłop (2004), Wszyscy moi nieznajomi (2004), Zapomniany strajk (2012), oraz powieści: Ludziojad (1993), Die Freiheit riecht nach Vanille (1999, wyd. pol. Wolność pachnie wanilią, 2008), Der Echsenmann (2001), Niebieski (2006), Gottes Homepage (2007, wyd. pol. Homepage Boga, 2013) i Lummick (2009).

fot. autora – Emanuela Danielewicz

.
Strona internetowa: www.dariusz-muszer.de
E-booki autora – do nabycia na amazon.ca:

http://www.amazon.ca/s?_encoding=UTF8&field-author=Dariusz%20Muszer&search-alias=digital-text

.

 

Podaj dalej!
Share on Pinterest
Share with your friends
Submit

WESPRZYJ NASZ PORTAL KUPUJĄC NA “AMAZON”

“Pole czaszek” – nowa powieść Dariusza Muszera

Pole Czaszek to złowróżbna baśń o zniszczeniu planety Ziemi, które dokonane zostało przez jej mieszkańców, ludzi. Czytelnik musi mieć mocne nerwy, gdyż nic nie zostanie mu oszczędzone. To nie jest historia dla delikatnych dusz. Michael Zeller, Nürnberger Nachrichten

.

W języku polskim w Wydawnictwie "Forma"

.

Biuletyn – bezpłatna prenumerata

Książki i podręczniki